Donedavno su najbolji način iskorištavanja energije predstavljali sustavi niskih temperatura. Danas su tehnička rješenja daleko napredovala i ovakva rješenja izvrsno iskorištavaju energetsku vrijednost prirodnog plina. Prirodni plin je
ekološki prihvatljiv jer on jedva sadrži spojeve sumpora a kod njegova sagorijevanja oslobađa se vrlo mala količina ugljičnog dioksida. Osim toga, plin je izuzetno prihvatljivo rješenje i kad je riječ o vijeku trajanja i održavanju cijelog sustava za grijanje. Pretpostavka za kupnju i ugradnju sustava za grijanje na plin je priključak na lokalnu, gradsku plinsku mrežu ili posjedovanje vlastitog spremnika za plin - cisterne.
Za dobivanje energetske ocjene potrebno je provesti određene pripreme: Priprema za energetsku ocjenu
Za besplatnu energetsku ocjenu moguće je prijaviti se na adresu: energetska.efikasnost@undp.hr
Prilikom prijave potrebno je poslati što više podataka o objektu (potrošnja energenata unatrag 3-5 godina, nacrt objekta, ostali podaci), a minimalno popuniti:Osnovni podaci o zgradi (.xls)
Podatak koji je također bitan za određivanje potrebne količine topline je koeficijent prolaza topline elemenata ovojnice zgrade (fasade). Računa se preko koeficijenta toplinske vodljivosti elemenata fasade i koeficijenata prijelaza topline na vanjskoj i unutrašnjoj strani ovojnice. On nam kazuje koliki toplinski tok prolazi kroz površinu od 1 m2 s jednog medija na drugi kad je njihova temperaturna razlika 1K. Recipročna vrijednost koeficijenta provođenja topline je toplinski otpor. Koeficijent toplinske vodljivosti predstavlja sposobnost vođenja topline kroz materiju. Kazuje nam koliki toplinski tok prolazi kroz određeni materijal debljine 1 m uz temperaturnu razliku od 1K.
Potrebna snaga sustava grijanja određuje se na osnovi transmisijskih gubitaka, dodatnih gubitaka (vjetar, orijentacija i smještaj) i dobitaka (izvori topline) izračunatih na osnovi poznatih koeficijenata prolaza topline gradbenih elemenata, zidova, stropova, podova... te razlike temperatura zraka s vanjske i unutrašnje strane. Izvor topline sustava grijanja za odabrane projektne parametre mora imati veći toplinski učinak od onog izračunatog prema navedenoj normi zbog gubitaka samog izvora topline, cijevne mreže i regulacije.
Protočni tipovi često se koriste u sustavima etažnog grijanja, čime se omogućava neovisna priprema i korištenje toplinske energije u svakom pojedinom stanu. Snaga plamenika se automatski regulira u ovisnosti o trenutnom protoku vode, tako da se održava konstantna odabrana temperatura vode. Time se štedi energija i smanjuje emisija štetnih plinova u okoliš. Ovakvi uređaji odlikuju se visokom efikasnošću u radu (90% ili 110% kod kondenzacijskih izvedbi). Kod kombinirani plinskih bojlera akumulacijskog tipa automatska regulacija snage plamenika osigurava efikasan rad neovisno o potrošnji vode. Voda u spremniku se dogrijava tijekom same potrošnje. Zbog toga su izuzetno učinkoviti.
Minimalni presjek dimnjaka 100 cm2, promjer 11 cm, najmanja svijetla površina zidanog dimnjaka 13,5x13,5 cm, najmanja efektivna visina dimnjaka za kruta i tekuća goriva 5m, najmanja efektivna visina dimnjaka za izvor topline s atmosferskim plinskim plamenikom 4m, najveći razmak između gornjeg i donjeg priključka na dimnjak 6,5m, izlaz dimnih plinova iz dimnjaka mora biti udaljen minimalno 1m od gorivih materijala.
Njegova je uloga odvođenje dimnih plinova u atmosferu. Za ispravan rad sustava grijanja, bez obzira radi li se o pojedinačnom ili centralnom sustavu, neophodno je da dimnjak bude ispravno dimenzioniran. To znači da ima odgovarajući presjek za nastalu količinu dimnih plinova i visinu kako bi ostvario traženi potlak, neophodan za odvođenje dimnih plinova. Potlak dimnjaka ostvaruje se na osnovi razlike gustoće dimnih plinova i okolišnjeg zraka. Ukoliko taj uzgon nije dovoljan, potrebno je dimne plinove odvoditi prisilno.
Sustav ecoPOWER razvijen je za korištenje u manjim i većim obiteljskim kućama, malim industrijskim pogonima te ugostiteljstvu. Moguć je monovalentan pogon (zamjena klasičnog grijanja) no puno je učestaliji bivalentni pogon koji uz potporu grijanju pruža mogućnost pripreme tople potrošne vode. Pri tome treba predvidjeti “puffer” spremnik.
Vaillant Group proizvodi u 14 tvornica širom Europe. U novoj grupi ujedinjeno je 9 različitih proizvodnih marki (Vaillant, Saunier Duval, Renova Bulex, Glow-worm, ABRU, AWB, Protherm,Hermann, DemirDokum), koje će se i u buduće naći odvojeno na europskim tržištima. Vaillant Group u segmentu zidnih uređaja je tržišni vođa u Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Belgiji, Austriji, Češkoj, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Slovačkoj i Danskoj,
dok u Danskoj i Sloveniji zauzima broj dva, a u Italiji, Nizozemskoj i Turskoj broj tri u tržišnom poretku.
"Vaillant plus" izlazi kvartalno i besplatan je. Dodjeljena mu je ISSN oznaka, te je time uvršten u međunarodnu bazu serijskih publikacija. Časopis možete pronaći na prodajnim mjestima Vaillantovih uvoznika i kod bolje opremljenih trgovaca. Na više od 1500 adresa Vaillantovih partnera "Vaillant plus" se distribuira poštom.
Dizalice topline su uređaji koji, koristeći se obnovljivim toplinskim izvorima topline iz okoliša i izvorima otpadne topline, na najučinkovitiji način zadovoljavaju potrebe grijanja i hlađenja različitih namjena, ali i različite toplinske potrebe. Radni ciklusi modernih dizalica topline uglavnom su parni kompresorski, rjeđe apsorpcijski. Kompresori u dizalicama topline mogu biti klipni s jednim ili više cilindara, vijčani ili centrifugalni, a kompresija jednostupanjska ili višestupanjska. Pogon kompresora najčešće je elektromotorni. Kapaciteti dizalica topline kojima se danas koristi kreću se u rasponu od 1,75 kW do 44 MW.
Ugradnjom termostatskih ventila na radijatorima možete uštedjeti i do 20% energije za grijanje i stati na kraj neracionalnom rasipanju toplinske energije. Moderni sustavi grijanja mogu biti upravljani iz boravišnog prostora putem sobnog termostata kojim se namješta dnevna temperatura prostorije. Pomoću temperaturnog osjetnika regulacija pokušava izjednačiti sobnu temperaturu sa željenom temperaturom. Kod takvih sustava radijatorski ventili ne smiju biti neispravni ili zatvoreni jer u tom slučaju neće dobiti dovoljnu količinu ogrjevne energije. Regulacija pokušava postići željenu temperaturu te se nepotrebno troši energija na zagrijavanje vode i pokretanje cirkulacione crpke.
Investitor mora prije početka radova osigurati suglasnost za dimnjak, postavljanje instalacije i priključivanje trošila. Ukoliko se radi o tekućem naftnom plinu, tada se postavljanje spremnika za UNP i izvođenje instalacije mora provesti prema važećoj zakonskoj regulativi kao i preglede u toku uporabe. Plinska trošila (kotlovi, grijalice) mogu se, ovisno o snazi, postaviti u prostorije samo ako su iste dovoljnog volumena i odgovarajuće prozračivane. Veličine prostorija, otvori za zrak i ostale mjere propisane su zakonskom regulativom.